„Dobry dom musi być jak okręt. Dobry gospodarz – jak kapitan”.

Czyn Społeczny 2015

Czyn społeczny – jak dowiadujemy się z Wikipedii - w okresie Polski Ludowej nazywano tak nieodpłatne prace wykonywane na rzecz ogółu, zwykle w dni wolne.

Czyny społeczne najczęściej były organizowane przez zakłady pracy, szkoły, organizacje partyjne i młodzieżowe. W czynie społecznym były wykonywane prace, przez niektórych uważane za zbyteczne, które miały jedynie przekazywać ducha wspólnego dzieła dla Ojczyzny, Polski Ludowej.

Realizowano też większe przedsięwzięcia, jak np. budowa naziemnej kolejki linowej Elka w Chorzowie, a także prace sezonowe (sianokosy, żniwa, wykopki ziemniaków, wykopki buraków cukrowych, zamiatanie jesiennych liści).

Od jakiegoś czasu – zupełnie przypadkowo (a może to nie był przypadek) – jedna z Zarządzanych przez naszą Spółkę kamienic w Szczecinku przy ul Warszawskiej – zaplanowała zadanie inwestycyjne wymiany nawierzchni dojścia do kamienicy i innych prac porządkujących teren nieruchomości wokół. Okazało się, że tego rodzaju zadanie nie wymaga nadludzkich umiejętności, a nadto w grupie współwłaścicieli jeden znał się na tym, inny na czymś jeszcze. Ktoś dysponował sprzętem. I tak się zaczęło.

Po wykonanym zadaniu przez współwłaścicieli nieruchomości w kamienicy przy ul. Warszawskiej – jej wzorem poszła kamienica przy ul. Limanowskiego. Pisaliśmy już o tym gdzieś wcześniej. Tam skolei zakres prac był już o poprzeczkę wyższy. Zbito wszystkie tynki na klatce schodowej. Usunięto kilka ton gruzu. Niemal każdy z mieszkańców miał udział w tym przedsięwzięciu. Jeśłi nie mógł pomóc - to przynajmniej nie przeszkadzał;)

No i przyszedł marzec 2015, a z nim - jak co roku - astronomiczna wiosna przypadająca na dwudziesty jego dzień. W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny, w sobotni poranek – zdecydowaliśmy zachęcić i zaprosić do współpracy mieszkańców Skotnik w Gminie Szczecinek. No i prace ruszyły. Skutki, efekty – bardzo przyzwoite. Zadowolenie – aż trudno było sobie wyobrazić. Chęć do pracy – nieprawdopodobna. Skumulowana wielomiesięczna energia znalazła ujście. Można było wyszaleć się i tworzyć coś z niczego.

Oznacza to, że w naszym społeczeństwie – jest nie tylko korzyść płynąca z organizowania takich inicjatyw, ale i zapotrzebowanie ze strony społeczeństwa na udział w nich.

Nadto - ten wątek ma wiele kontekstów. Od finansowego, przez efekty wizualne - po psychospołeczne. Z pewnością będziemy do tego wracać. Jeśli takie są oczekiwania – proszę bardzo – stoimy w pierwszym rzędzie.

Lokalizacja

Biuro Obsługi Klienta

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek 8.00-15.00
tel: 94 374 28 16

© Sąsiedzi – Gospodarka Nieruchomościami Sp z o.o.